MEDIA

MDR:

ARTOUR

TVP WROCŁAW:

WROCŁAW SIĘ!

RADIO TOK FM:

KULTURA OSOBISTA

 

Rowerowe Rejsy Radia Ram

Nadia Szagdaj

i Krzysztof Majewski

Zapraszamy w soboty:

22.07, 20.08 i 10.09

SZCZEGÓŁY NA ANTENIE

oraz na radioram.pl

 

Od października znów

serdecznie zapraszam

w  każdy piątek na antenę

Radia Ram

od 18.00 do 20.00

Piotr Bartyś i Nadia Szagdaj,

tylko u nas taki Wrocław!

http://www.radioram.pl

 

 

Nadia Szagdaj urodziła się 19. 03. 1984 we Wrocławiu. Od dziecka jest związana ze światem artystycznym swojego miasta. Chłonęła jego uroki, specyfikę, a potem także historię Wrocławia.

PISANIE

„Moja Rodzina martwiła się o moją przyszłość. Bezustannie prosili bym się na coś zdecydowała. Chciałam wybrać sobie zawód, naprawdę. Dlatego szukałam. Ale śmiało mogę powiedzieć, że mój obecny zawód sam mnie znalazł.”

Będąc jeszcze w liceum Nadia pisywała wiersze, krótkie utwory literackie (nowele) i teksty do piosenek. Potem pojawiły się także felietony. Pierwszym poważniejszym utworem jaki napisała, była nowela Saimaa. Ta jednak nigdy nie ujrzała światła dziennego. Pod koniec roku 2009 ukazała się debiutancka powieść Nadii Przepowiednia. Dziś głównie w formie e-booka. Na początku roku 2013 pojawiła się nowa powieść Nadii, pisana o jej rodzinnym mieście lecz w realiach przedwojennych Niemiec. Kroniki Klary Schulz: Sprawa Pechowca, wydana przez Bukowy Las, jest powieścią otwierającą cykl kryminałów o przedwojennym Breslau z młodą detektyw, Klarą Schulz w roli głównej. Choć sama bohaterka jest rodowitą mieszkanką Breslau, podróżuje po ówczesnym Śląsku, a w kolejnych częściach także poza jego granice.

„Mam tylko nadzieję, że na napisanie tych wszystkich książek, które wciąż mam w głowie, wystarczy mi życia. Nie uważam, że pisarz powinien zamykać się w jednym gatunku literackim. Powinien tworzyć i próbować swoich sił. To jak zdobywanie kolejnych szczytów górskich. Choć każdy jest specyficzny i prowadzi do niego niepowtarzalna droga, nie da się im odmówić podobieństw..."

 

MUZYKA

W wieku lat siedmiu Nadia uczęszczała do dwóch szkół podstawowych. Jedną z nich była szkoła muzyczna imienia Grażyny Bacewicz we Wrocławiu. To tutaj rozpoczęła się, trwająca kolejnych dwanaście lat, nauka gry na wiolonczeli, uwieńczona muzyczną maturą. W międzyczasie Nadia zmieniła szkołę na PSM II stopnia imienia Karola Szymanowskiego we Wrocławiu. Brak wydziału wokalnego w tejże szkole, przyczynił się do rozpoczęcia przez Nadię nauki w kolejnej, dodatkowej, im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu.

„Zawsze zarzucano mi, że nie idę w jednym konkretnym kierunku i chwytam >>wiele srok za ogon<<. Ale przecież do konkretnego celu prowadzi wiele ścieżek, a ja lubię eksplorować. Postanowiłam zbadać je wszystkie. Zawsze miałam co robić. Był taki okres  moim życiu, że rano chodziłam do jednej szkoły muzycznej, po południu do drugiej, a wieczorem do dziesiątej wieczór, dwa razy w tygodniu uczyłam się w trzeciej – językowej.  Lubiłam i nadal lubię >>mieć co robić<<.”

Jeszcze przed dyplomem ze śpiewu w szkole muzycznej drugiego stopnia (którą ukończyła z wyróżnieniem), Nadia edukowała się w Szkole Psychologii i Socjologii. Ten pozornie przypadkowy wybór, rozwinął u niej pasję związaną z kryminalistyką i behawiorystką.

„ Nigdy nie poszłam w tę stronę. Nie mogę powiedzieć, że tego żałuję, choć nie raz zastanawiam się jakby to było. Z innej perspektywy jednak, teraz, gdy moje życie potoczyło się tak, a nie inaczej, nadrabiam to, czego nie zrealizowałam, pisząc o swojej pasji. Psychologia, kryminalistyka, a szczególnie psychiatria są fascynującymi naukami, bo dotyczą nas samych. Tego co w nas jest największą zagadką.”

Po ukończeniu obu kontynuowanych szkół, Nadia dostała się na Wrocławską Akademię Muzyczną na wydział wokalny, oraz na Muzykologię na Wrocławskim Uniwersytecie. Te drugie studia porzuciła po pierwszym semestrze. Pierwsze kontynuowała jako sopran aż do uzyskania tytułu magistra.

„Wygląda na to, że najwięcej zawdzięczam swojemu pierwszemu Profesorowi, bo z nikim poza Nim nie zrozumiałam się na tej uczelni. Ukończyłam studia jako sopran, choć nim nie jestem. Wyobraźcie sobie sportowca, tenisistę stołowego, któremu na "dyplomie" każe się grać seta na wielkim korcie… Wyobraźcie sobie malarza, któremu mówi się, że jego kreska jest zbyt krzywa lub zbyt prosta i odbiera mu jego własny styl. Spróbujcie zrozumieć buddystę, któremu wpiera się, że za swoją niewiarę w boga wyznawanego przez katolików, powinien ponieść konsekwencje. Ale niestety tak działa świat. Nie jesteś trybem w maszynie, maszyna cię nie lubi.  Nie szkodzi.  Mnie nie musi lubić...”

W chwili obecnej, Nadia pracuje w kilku projektach muzycznych, które tworzy wraz z Przyjaciółmi.

FOTOGRAFIA i FILM

W wieku dwudziestu lat Nadia zainteresowała się fotografią. Jak do każdej ze swych pasji, także i do tej podeszła z dużą pokorą.

„Na pewno nie umiałam tego robić, gdy się do tego zabierałam. Ale się nauczyłam, jak wszystkiego wcześniej.”

Głównym motywem zdjęć Nadii jest oczywiście Wrocław. Szczególnie upodobała sobie architekturę, a w niej temat wrocławskich okien, oraz niezauważalny na co dzień obraz zwierząt w tym mieście. Z wybranych prac powstały wystawy. Aktualnie można się na nie natknąć w prywatnych klinikach i gabinetach, restauracjach i klubach.

Długie lata wzbogacania wiedzy w zakresie fotografii odprowadziły do rozpoczęcia działalności komercyjnej. Dziś Nadia i jej współpracownicy, tworzą zdjęcia i filmy pod szyldem Petra Nelle Film Creations.

Correspondance Des Arts

„ Zawsze uważałam, że sztuka to jedność, bez względu na ilość jej składowych. Jeśli się tylko czegoś bardzo pragnie, można to osiągnąć. Uzupełnić umiejętność śpiewania o komponowanie dla siebie utworów. Okrasić własny film wykonaną przez siebie muzyką, czy książkę zrobionym przez siebie zdjęciem. To właśnie jest radość życia. To jego sens... Ciągły rozwój, ciągła praca, niekończąca się nauka.

Sądzę, że każdy jest artystą, jeśli tylko z pokorą i precyzją uczy się swego zawodu, a potem wykonuje go z miłością. Lekarz, kierowca, matematyk, pisarz… Odkrywca, kreator, wizjoner, twórca. Artysta.”

 

 

 

SPOTKANIA

 

20.08, godzina 10.00

Spacer rowerowy

Radia Ram

Nadia Szagdaj

i Krzysztof Majewski

 

21.08, godzina 12.00

Piknik Radia Ram

 

21.08, godzina 13.00

Ossolineum, Wrocław

Spotkanie literackie

oraz mini recital

 

27.08, godzina 19.30

Otwarcie wystawy

Oblicza Miasta

Potsdamer Platz, Berlin

wejście do U-Bahn i S-Bahn

przy Sony Center

 

10.09, godz. 10.00

Spacer rowerowy

Radia Ram

Nadia Szagdaj

i Krzysztof Majewski

 

13.09.2016, godz. 17.00

Biblioteka Publiczna, filia nr 2

ul. Sztabowa, Wrocław

Wieczór Autorski

Zdjęcia zamieszczone na niniejszej stronie internetowej pochodzą z prywatnych zbiorów autorki. Zdecydowana większość z nich to prace samej Nadii Szagdaj lub ekipy Petra Nelle Film Creations. Są one objęte prawami autorskimi, a ich kopiowanie, wykorzystywanie oraz rozpowszechnianie  jest zabronione.

Web made by Petra Nelle Film Creations