MEDIA

MDR:

ARTOUR

TVP WROCŁAW:

WROCŁAW SIĘ!

RADIO TOK FM:

KULTURA OSOBISTA

 

Rowerowe Rejsy Radia Ram

Nadia Szagdaj

i Krzysztof Majewski

Zapraszamy w soboty:

22.07, 20.08 i 10.09

SZCZEGÓŁY NA ANTENIE

oraz na radioram.pl

 

Od października znów

serdecznie zapraszam

w  każdy piątek na antenę

Radia Ram

od 18.00 do 20.00

Piotr Bartyś i Nadia Szagdaj,

tylko u nas taki Wrocław!

http://www.radioram.pl

 

 

 

LOVE. A bez niej tylko mrok.

 

 

LOVE_okładka03.jpg

 

 

Wrocław, wrzesień roku 2014

Młoda dziennikarka i autorka widmo, Ina Fischer wraca do swego mieszkania we Wrocławiu z krótkich londyńskich wakacji. Po bolesnym zderzeniu z rzeczywistością topi smutki w alkoholu. Następnego dnia budzi się z dziwnym przeczuciem, które w wyniku splotu zdarzeń kieruje ją na stronę policyjnej bazy osób zaginionych.

Tak właśnie Ina dowiaduje się, że kilka dni wcześniej bez śladu zniknęła jej dawna szkolna koleżanka. Choć nigdy się szczególnie nie lubiły, Ina postanawia zająć się sprawą zaginionej kobiety, licząc, że w końcu uda się jej napisać duży artykuł pod swoim nazwiskiem i uwolni od ciężaru pracy na cudze konto. Nie podejrzewa jednak, że to, czego się dowie, zarówno o byłych kolegach z liceum, jak i o samej sobie, poprowadzi ją o wiele dalej, niż z początku zakładała, a śledztwo, którego się podejmie, okaże się początkiem drogi wiodącej w mrok.

„LOVE” to trzymający w napięciu thriller psychologiczny, którego akcja rozgrywa się we współczesnym Wrocławiu. Wątki kryminalne i erotyczne równoważą się tu z warstwą obyczajową, a spoza intrygującej fabuły przeziera głębsze przesłanie.

„To znakomicie napisana powieść pełna mylnych tropów, skrywanych tajemnic, kłamstw i dramatycznych wydarzeń. Boleśnie pokazuje, że nigdy nikogo nie możemy być w stu procentach pewni, zatem warto czasami mieć się na baczności. Gorąco polecam, satysfakcja gwarantowana.”

Literacki Świat Cyrysi

„[…] Intryga trzymająca w napięciu aż do finału, który w LOVE jest naprawdę na medal”

Magdalena Piekarska, Gazeta Wyborcza

"Nadia Szagdaj zaskakuje. Z eleganckiego, choć mrocznego Breslau (cykl kryminałów retro o Klarze Schulz) przenosimy się do współczesnego Wrocławia. Strach się bać. LOVE wciąga ekstremalnie".

Grzegorz Chojnowski, szef Radia Wrocław Kultura

Reklama

"Ostrożnie z marzeniami o zawodzie dziennikarza śledczego, bo co, jeśli ich spełnienie czai się za rogiem? W miejscu, w którym czujesz się bezpiecznie i wśród ludzi, którym ufasz... Czy LOVE nas uratuje?"

Monika Jaworska, Radio RAM

KRONIKI KLARY SCHULZ. GRANDE FINALE

 

 

http://nadiaszagdaj.pl/nadia/images/Kroniki%20Klary%20Schulz%203.jpg

Breslau, grudzień 1911.

Atmosferę zbliżających się świąt zakłóca przypadek – dziwne spotkanie, które pociągnie za sobą dramatyczne wydarzenia. Klara Schulz, która spodziewa się dziecka, będzie musiała przyjrzeć się dwóm sprawom – nowej oraz tej, którą dawno zakopano w archiwach. Czy naprawdę mogą być ze sobą powiązane? Młoda detektyw, która śmiało porusza się po świecie zdominowanym przez mężczyzn, będzie musiała uporać się z mroczną przeszłością i ostatecznie zakończyć śledztwo zabójstwa matki. Pomoże jej w tym nowo poznany, czarujący mężczyzna. Chcąc nie chcąc, Klara odsunie na bok uprzedzenia i podejmie współpracę z policjantem ze stolicy.

„Niewątpliwą zaletą i cechą wyróżniająca Grande Finale od poprzednich tomów, jest wspomniana wyżej postać śledczego z Berlina. Akcję będziemy obserwować po równo z perspektywy znanej nam już pani detektyw jak i młodej nadziei berlińskiej policji. Zabieg ten poza nowym spojrzeniem na niektóre aspekty prowadzonych przez nich śledztw, pozwala nam także dostrzec Breslau w zupełnie inny sposób. Dla mnie, jako rodowitej Wrocławianki zobaczenie miasta takim, jakim było dla przybyłego z Berlina Gabriela, było niczym odkrywanie go na nowo.”

 

ANDROMEDA, KZTK

KRONIKI KLARY SCHULZ. ZNIKNIĘCIE SARY

 

 

http://nadiaszagdaj.pl/nadia/images/template-content/Kroniki%20Klary%20Schulz.%20Znikniecie%20Sary-okl-3D.jpg

 

 

Breslau, lipiec 1911

Zgubne skutki podróży do Danzig
Klara Schulz, mężatka, matka i prywatny detektyw, lekkomyślnie udaje się w daleką podróż. Jednak fotograf, który zaprosił ją do swojej pracowni w Danzig na sesję portretową, nie zjawia się na dworcu. Piękne słówka wypełniające jego list okazały się zasadzką. Rozczarowana i upokorzona Klara postanawia rozpocząć prywatne śledztwo w nadmorskiej metropolii. Tymczasem w odległym Bresalu znikają dwie młode kobiety. Pozornie nic nie łączy tych wypadków. Jedna z dziewcząt jest Romką pracującą w fabryce, druga zaś córką szanowanego lekarza, przełożonego męża Klary, Bernarda. Rodzina zaginionej Sary całą nadzieję na rozwiązanie zagadki pokłada w zdolnej detektyw Schulz. Tylko że gdy Klara wraca z Danzig do Breslau, nie jest już sobą…
Kolejny klasyczny kryminał z serii Kroniki Klary Schulz, którego akcja toczy się na początku XX wieku, to powieść z intrygującą fabułą, pełna zaskakujących zwrotów akcji, humoru oraz barwnych opisów miejskiego krajobrazu dawnego Wrocławia i Gdańska.

„W powieści „Kroniki Klary Schulz. Zniknięcie Sary” znajdziemy odniesienia do numerologii, hipnozy i jasnowidzenia. Nie będę jednak o nich szerzej pisał, aby nie zabierać Czytelnikom przyjemności płynącej z lektury powieści. Autorka nie zasypuje nas nadmiarem detali geograficznych i historycznych związanych z Breslau. Mimo to nie odczułem ich braku. W zamian mamy dość szczegółowo przedstawione życie rodzinne rodziny Schulzów. Może to wiecznie zapracowany, nie mający czasu mąż - lekarz sprawił, że Klara zdecydowała się na wyjazd do Danzig. Może potrzebowała przejrzeć się choćby w oczach nieznajomego fotografa, skoro wzrok męża ciągle błądził po teczkach z dokumentacją medyczną? Wypada tylko współczuć ich synkowi, który na nadmiar rodzicielskich uczuć nie może narzekać. Ciągle nieobecny ojciec, matka znajdująca czas tylko na to aby w biegu pogłaskać małego Fritza po głowie. Kto wie, czy pochodzący z tak „dobrej” rodziny chłopiec nie wkroczy w przyszłości na drogę przestępstwa i wtedy przypadkiem nie skrzyżują się na dłużej drogi matki-detektywa i syna.”

Protoavis, Zapomniana Biblioteka

 

KRONIKI KLARY SCHULZ. SPRAWA PECHOWCA

 

 

http://nadiaszagdaj.pl/nadia/images/template-content/Kroniki%20Klary%20Schulz.%20Sprawa%20pechowca-okl-3D.jpg

 

 

Breslau, rok 1910. Podczas spektaklu w operze ginie znany baryton. Choć jego śmierć na początku wydaje się nieszczęśliwym wypadkiem, szybko okazuje się, że jest precyzyjnie zaplanowanym spektakularnym morderstwem.

Zbieg okoliczności sprawia, że na miejscu przestępstwa jako pierwsza pojawia się początkująca detektyw Klara Schulz. Działając na prywatne zlecenie, które otrzymuje od bliskiego przyjaciela śpiewaka, młoda kobieta powoli odkrywa kulisy tego
i kolejnych tajemniczych morderstw. Podążając ich tropem, trafia do świata znudzonych, żądnych wrażeń szaleńców, sprytnie zacierających za sobą ślady i mylących nieporadną w trudnym śledztwie pruską policję. Wkrótce Klara przekona się, że praca detektywa, która była jej odwiecznym marzeniem, wymaga
od niej poświęceń i może zawieść ją na skraj przepaści…

W roku 2016, Sprawa Pechowca ukazała się w Niemczech, pod tytułem "Die Letzte Arie" (Ostatnia Aria), nakładem wydawnictwa Freiraum Verlag

Muszę przyznać, że pierwsza powieść o wrocławskiej detektywce z początku wieku bardzo mi przypadła do gustu. Jest w niej świeżość porównywalna z powieściami Caleba Carra (mam na myśli wydane w Polsce książki Alienista i Anioł ciemności) oraz z cyklem o Irenie Adler autorstwa Carole Nelson Douglas, choć trzeba przyznać, że Szagdaj bardziej niż na wiarygodność historyczną stawia na odpowiedni klimat i zagadkę kryminalną, co w efekcie świetnie się sprawdziło. Jej powieść jest wysmakowana, otwarta na kobiece kwestie, ale potraktowane z dzisiejszej perspektywy. Trzeba dodać, że śledztwu towarzyszą delikatne wątki romansowe, dodając całości pikanterii (mamy rok 1910, zobaczymy, co się dalej będzie działo!).

Bibliotekarka, Zbrodnia w Bibliotece

 

PRZEPOWIEDNIA

 

 

http://nadiaszagdaj.pl/nadia/images/template-content/i-przepowiednia-nadia-szagdaj.jpg

 

Południe krainy Waldu. Na placu zamkowym Haru pogrążony w smutku tłum obserwuje konanie ostatniego Białego Rycerza Przepowiedni. Strach przed tyranią Imperatora paraliżuje obecnych. W tym samym czasie, na północnym krańcu Waldu, pęka wielkie smocze jajo — rodzi się szczególny mieszkaniec świata: Sprawiedliwy Sędzia–Smok. Jego zadaniem jest, zgodnie z Wielką Przepowiednią, zgładzenie okrutnego Człowieka–Wilka (Imperatora) i przywrócenie dawnego ładu w mieście. Wkrótce Smok wyrusza w długą, niełatwą podróż ku swemu Przeznaczeniu…

 

Przepowiednię zapowiada się jako powieść fantasy, mającą w pewien sposób odmienić reguły, jakimi poniekąd rządzi się owa konwencja, ma to być zupełnie nowe, świeże spojrzenie na ów gatunek. Wydaje mi się, że nowatorstwo w tejże powieści zawiera się przede wszystkim w sposobie opowiadania, narracja, bowiem zdecydowanie bliższa jest liryce, niż epice. Każdy rozdział, czy witalny dla rozwoju wydarzeń epizod uzbrojony jest obszernym wstępem, okraszony magią słów, porównań i metafor.

Gabriel Wiktor Kamiński

 

 

 

 

SPOTKANIA

 

20.08, godzina 10.00

Spacer rowerowy

Radia Ram

Nadia Szagdaj

i Krzysztof Majewski

 

21.08, godzina 12.00

Piknik Radia Ram

 

21.08, godzina 13.00

Ossolineum, Wrocław

Spotkanie literackie

oraz mini recital

 

27.08, godzina 19.30

Otwarcie wystawy

Oblicza Miasta

Potsdamer Platz, Berlin

wejście do U-Bahn i S-Bahn

przy Sony Center

 

10.09, godz. 10.00

Spacer rowerowy

Radia Ram

Nadia Szagdaj

i Krzysztof Majewski

 

13.09.2016, godz. 17.00

Biblioteka Publiczna, filia nr 2

ul. Sztabowa, Wrocław

Wieczór Autorski

Zdjęcia zamieszczone na niniejszej stronie internetowej pochodzą z prywatnych zbiorów autorki. Zdecydowana większość z nich to prace samej Nadii Szagdaj lub ekipy Petra Nelle Film Creations. Są one objęte prawami autorskimi, a ich kopiowanie, wykorzystywanie oraz rozpowszechnianie  jest zabronione.

Web made by Petra Nelle Film Creations